Voyager 1. Międzygwiezdny włóczykij
Nic, co zostało stworzone przez człowieka, nie znalazło się tak daleko. Voyager 1 to jedno z najcenniejszych urządzeń ludzkości. Mija 46 lat od startu sondy 🛰 Voyager 1 dostarczył wiele niezwykle ważnych informacji o gazowych olbrzymach, poznało ich naturalne satelity, zbadało rubieże Układu Słonecznego, a nawet to, co poza nim. 5 września 1977 r. najpotężniejsza wówczas rakieta nośna Tytan 3 E Centaur wyniosła sondę w przestrzeń kosmiczną. Co ciekawe, jej bliźniaczka z numerem 2 wystartowała dwa tygodnie wcześniej. Voyager 1 przemieszcza się względem Słońca z prędkością ponad 60 tys. km na godzinę – to 120 razy szybciej niż najszybszy pociąg na świecie. W 2012 roku sonda, po 35ciu latach pracy, wkroczyła w przestrzeń międzygwiezdną. I o tym wszystkim, a także o 12-calowej pozłacanej płycie Voyager Golden Record i zawartych w niej informacji dla kosmicznych przybyszów opowiadamy w najnowszym odcinku podcastu Nie z tej Ziemi. To będzie prawdziwa międzygwiezdna podróż. Gotowi? 👥 Nasze media społecznościowe 👥 📱 https://www.facebook.com/nztz.science/ 📱 https://twitter.com/NieZTejZiemiTV 🌟 Ekipa NZTZ 🌟 ⭐️ Prowadzenie/Opracowywanie treści: Łukasz Szwej 📽 Video/Grafika: Mateusz Franczyk 🎙 Dźwięk: Kuba Hyrja ✒️ Opracowywanie treści/Tłumaczenia ENG: Katarzyna Rok ✒️ Opracowywanie treści: Kuba Borówka 🔭 Konsultacja merytoryczna/Opracowywanie treści: Tomasz Kisiel Nie z tej Ziemi to kanał, na którym pokazujemy, że nauka jest dla każdego. Głównie zajmujemy się astronomią, ale odkrywamy nie tylko to, co poza Ziemią, ale także to co tutaj, blisko nas. To reportaże video, shorty, ale i ciekawe rozmowy z naukowcami i youtuberami. #nztz #nauka #nasa
Fizyka wśród nas to niezwykła seria opowieści dr. Jacka Czakańskiego, fizyka jądrowego, związanego przez większość swego życia z Planetarium Śląskim. Nasz ekspert udowadnia, że poznanie fizyki to nie tylko szkolna powinność, ale i sposób na zrozumienie świata. Rozmowy prowadzi dziennikarz radiowy i twórca kanału NZTZ Łukasz Szwej. Od poznania czarnych dziur, przez czarną materię i energię, po fotony i świat kwantów. Dr Jacek Czakański w wyjątkowy sposób przekazuje wiedzę naszym widzom. Skomplikowany świat fizyki da się zrozumieć i pojąć, a satysfakcja z poznawania świata nauki jest niemała! Jeśli lubisz odkrywać świat w skali mikro i makro, to dobrze trafiłeś. To seria znakomitych wywiadów dla żądnych wiedzy. Nauka potrafi zaskakiwać, inspirować, ale i bawić. Fizyka jest wśród nas. Dr Jacek Czakański zaprasza!
Układ podwójny to znakomity podcast dla tych, którzy wkraczają w świat astronomii. Rozmawiają astronom Tomek Kisiel, wieloletni szef Planetarium EC1 w Łodzi i Łukasz Szwej, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, twórca kanału NZTZ. Czy wiecie skąd biorą się zorze polarne? Jak to się dzieje, że Wszechświat się rozszerza? Jakie są paradoksy, albo co powodują kosmiczne eksplozje, takie jak supernova? A może chcielibyście zacząć swoją przygodę z astrofotografią lub zastanawiacie się, jaki teleskop będzie dobry do pierwszych nocnych obserwacji? Wszystko to usłyszycie w niezwykłym podcaście o dość kosmicznej nazwie "Układ podwójny". Waszymi przewodnikami będą prawdziwi pasjonaci astronomii, którzy spotykają się, by rozmawiać o kosmosie, a wszystko nagrywają i udostępniają dla Was. Zapraszamy.
Nie z tej Ziemi — to podcast, gdzie czasoprzestrzeń, fizyka i technika odgrywają największe role. Łukasz Szwej wraz z ekspertami i popularyzatorami nauki opowiada o wydarzeniach związanych z kosmosem. Tutaj staramy się wyjaśnić zagadnienia dotyczące astronomii, fizyki i technologii kosmicznych. Zapraszamy na podróż nie z tej Ziemi, by poznać największe tajemnice Wszechświata.