Bohaterowie naszej wolności. Świadkowie Epoki
25 maja 1948 Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów. Życie i śmierć Rotmistrza to symbol dramatu wielu ludzi, którzy rzucili wyzwanie dwóm najgorszym totalitaryzmom XX wieku – nazizmowi i komunizmowi. 72 lata później obchodzimy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, uchwalony na cześć Witolda Pileckiego przez Parlament Europejski. Z tej okazji zapraszamy na film: BOHATEROWIE NASZEJ WOLNOŚCI Witold Pilecki nie był jedyny – całe rzesze Polaków stanęły do nierównej walki z nazizmem i komunizmem. Wanda Półtawska (ur. 1921) od 1 września 1939 aktywnie walczyła z Niemcami, aż trafiła do KL Ravensbrück, gdzie była poddawana eksperymentom pseudomedycznym. Irena Godyń (ur. 1925) jako 14-letnia dziewczyna brała udział w bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną, za co została wraz z rodziną zesłana w najgłębsza tajgę. Po wojnie jej dom znalazł się poza granicami Polski, wybrała więc emigrację w Wielkiej Brytanii. Zbigniew Zieliński (ur. 1929) jako nastolatek wstąpił do Armii Krajowej i walczył z Niemcami, na jego oczach umarło wielu spośród jego przyjaciół. To tylko trzy głosy spośród wielu, które walczyły jednocześnie z nazizmem i komunizmem. Te nieliczne, które przetrwały, dziś, w pierwszy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, mogą dać świadectwo. Scenariusz i realizacja: Małgorzata Grygiel Michał Miziołek Montaż: Michał Miziołek Zdjęcie obozu Ravensbruck pochodzi z https://pl.wikipedia.org/wiki/Ravensb... licencja: https://creativecommons.org/licenses/...
The English-language collection of videos recorded as part of the ongoing “Witnesses to the Age” project carried out by the Pilecki Institute based in Warsaw, Poland. The following playlist, which features accounts of individuals who witnessed the tragic events brought on by 20th-century totalitarianisms, will be regularly updated, as we continue to work on adding English subtitles to our content. We encourage you to share this invaluable material – together we can build the knowledge about these historical events and keep the memory of their witnesses alive.
Historie osób, które w czasie II wojny światowej trafiły do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych bądź zostały zesłane na roboty przymusowe.