Tomasz Musielak przedstawia swoje hipotezy oraz opisuje zdarzenia, które mogą spotkać każdego cywila wplątanego w rozgrywki służb specjalnych i grup przestępczych utworzonych przez dezerterów z kontrwywiadu, posługujących się skradzionymi technologiami, ludzką chciwością i naiwnością. Z filmów można dowiedzieć się też o potwornych procederach i niegodziwych machinacjach, na jakie narażeni są mieszkańcy zachodniej Polski w sytuacji, kiedy służby specjalne walczą między sobą, obce wywiady rekrutują podszywając się pod tajne stowarzyszenia i organizacje charytatywne, a grupy przestępcze i prywatne agencje specjalne rywalizują o wpływy z handlu ludźmi z komórkami kontrwywiadu odpowiedzialnymi za fundusz operacyjny i program ochrony świadków. Nagrania zawierają wiele niepokojących informacji, natomiast pozbawione są oklasków, szumnych haseł i dumnych min.
Al Bielek otwarcie mówi, że jego doświadczenia z własną pamięcią wskazują jednoznacznie na to, że "ktoś przy niej grzebał". Które z jego wspomnień są prawdziwe - te o spokojnym życiu naukowca-elektronika czy o podwójnym, uczestnika pionierskich ultratajnych wojskowych projektów, rozpoczętych jeszcze w czasach II wojny światowej? On sam tego nie wie, ale w najlepszej wierze opowiada o tym, co w jego ocenie jest najbardziej prawdopodobną wersją faktycznie zaszłych wydarzeń, poskładaną w oparciu o niekompletne, dziwnie "zdublowane" wspomnienia.
Wywiad z Alem Bielekiem, naukowcem doktoryzowanym na Harvardzie, weteranem amerykańskich tajnych wojskowych projektów, m.in. Montauk i eksperymentu "Philadelphia". Materiał nie podlega ograniczeniom obowiązującym koncesjonowane media i środki masowego przekazu - zatem uwaga, zawiera różnorakie mniej lub bardziej szokujące informacje dotyczące prawdziwej historii XX wieku, mogące wywołać depresję np. u pasjonatów książek, którzy właśnie zapełnili sobie kolejną półkę biblioteczki połyskującymi tomami rozpatrującymi wyłącznie informacje zatwierdzone do udostępniania szerokiej opinii publicznej.