Niemiecka broń pancerna V, Muzeum Saumur
W tym odcinku: Flakpanzer IV SD. KFZ 161/3, Sturmpanzer, Derouleuse, Bergepanther SD.KFZ 179, Jagdpanther, Pantera G, Wciągarka Bergepanther, KönigsTiger, Zimmerit,
Tutaj znajda Państwo codzienne relacje z przebiegu linii frontu kampanii na Ukrainie, z mapą, w języku polskim
W trakcie prezentacji "Linia frontu" pojawiają się zagadnienia ogólne, uniwersalne, których omówienie wyjaśnia decyzje dowódców i przebieg działań. Materiały, które odchodzą w niepamięć wraz z odcinkiem codziennym są zbierane w playliście „Samuczek stratega”. Szczególnie polecam je osobom, które dołączyły do grona Spartan.
„Czytelnia” to materiały związane z konfliktem, przeróżne, trudne do sklasyfikowania lub takie, które dopiero będą przyczynkiem do playlisty Technika wojskowa i publicystyka. Rozwinięcie tematyki w kontekście wojny u naszego sąsiada. Trochę geopolityki...
Tu są filmy, które pokazują sprzęt w działaniu, z bliska, w trakcie walki lub ćwiczeń. Umazane w błocie, zamaskowane, w polowym warsztacie remontowym. Inspiracją jest cykl - POZNAJ SWOJEGO WROGA: GERMAN EQUIPMENT - który został pierwotnie wyprodukowany przez brytyjski Paramount News dla Ministerstwa Informacji.
Tu znajdziesz filmy z przeróżnymi propozycjami. Jak coś poprawić lub zmienić. Może odrobinę fantastyki. Zapraszam
Ewolucja artylerii, podobnie jak i innych rodzajów broni, przebiegała setki lat. Niegdyś stanowiły ją drewniane katapulty i balisty, później prymitywne metalowe rury, ale prawdziwy postęp w tej dziedzinie rozpoczął się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to zaczęto budować naprawdę potężne działa. Nowoczesna artyleria pokazała swoje imponujące możliwości podczas I wojny światowej. Obie strony konfliktu – zarówno państwa Ententy jak i państwa centralne na wielką skalę użyły wtedy wielu zróżnicowanych typów dział. A czego używamy w XXI wieku ? Dowiesz się tutaj.