Wołowiec, Beskid Niski - Dronem w ciekawe miejsca - WM | Foxtrott
Wołowiec otaczają: od północy wzgórze Mareszka, od południa Sucha Góra, od zachodu wieś zamyka wzgórze Obszar a od wschodu – Uherec.
Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki: czerwony - główny szlak beskidzki i szlak żółty prowadzący z Magury Wątkowskiej przez Bartne, Banicę, Wołowiec, Nieznajową do Radocyny.
Wołowiec, jak wiele wsi na terenie Beskidu Niskiego, powstał w XVI wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1581 roku. Miejscowość założono jako dobro królewskie. Była to typowa wieś lokowana na prawie wołoskim, z osadnikami wołoskiego (częściowo pewnie też ruskiego) pochodzenia.
Wieś początkowo liczyła zaledwie trzy gospodarstwa. W XVII wieku rozwój wsi doprowadził, do tego, że powstał tutaj młyn i folusz a w 1765 roku po objęciu we władanie tych ziem, przez starostę bieckiego, Siemieńskiego, było tutaj już 26 ról. Według spisu ziemskiego z 1787 roku, wieś zamieszkiwało 595 grekokatolików oraz 11-tu Żydów. W sumie występowało w tym spisie 51 nazwisk.
U schyłku XIX wieku, aż trudno w to uwierzyć w tej sennej dzisiaj wsi, mieszkały 882 osoby.
W czasie pierwszej wojny światowej, zimą 1915 roku, w Wołowcu stacjonowały wojska rosyjskie, a w 1918 roku miejscowi Łemkowie zaangażowani byli w próbę tworzenia Ruskiej Rady Ludowej.
Druga wojna światowa ominęła Wołowiec. Stacjonujące tutaj od jesieni 1944 roku oddziały niemieckie opuściły wieś 17 stycznia 1945 roku. Latem przeważająca część ludności wyjechała dobrowolnie do ZSRR. W Wołowcu pozostało 14 rodzin łemkowskich, które zostały wywiezione na zachód w ramach Akcji "Wisła" (w Wołowcu pozostała tylko jedna rodzina, posiadająca obywatelstwo amerykańskie). W 1958 roku udało się powrócić 8-miu rodzinom. Dziś mieszka tutaj około 50 osób, w większości Łemków.
Na kanale prezentowane są różne ciekawe miejsca, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami do których udało mi się dotrzeć, i które wydały mi się ciekawe czy to pod względem piękna przyrody i urbanistyki, co dokumentowałem bardzo często za pomocą drona, czy też ze względu na interesujące fakty historyczne.
Zamieszczone w filmie informacje zaczerpnięto m.in. z następujących stron internetowych:
• https://www.sekowa.pl/nasza-gmina/mie...
• http://www.beskid-niski.pl/index.php?...
• https://lemkowyna.blogspot.com/2016/0...
• https://podroze-rodzinne.pl/wolowiec....