Wawrzyńcowe Hudy
Film prezentuje obrzęd, który od lat kultywowany jest we wsi Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jest to jeden z najbardziej unikalnych zwyczajów Żywiecczyzny. Hudy to drewniane konstrukcje wbite w ziemię, zbiegające się ku górze na kształt ostrosłupa. Między żerdziami układa się opał, który najczęściej stanowią gałęzie świerku, jodły i jałowca. Całość tak przygotowanej konstrukcji jest przyozdabiana kwiatami i krzewami ozdobnymi. Tak przygotowana huda czeka na swój występ. Zapala ją najstarszy mieszkaniec Ujsół o imieniu Wawrzyniec. Skąd wzięła się tradycja i jakie znaczenie ma dla społeczności współcześnie? Tego dowiecie się z naszego filmu!
Co dzieje się w Muzeum? Pozostańmy na bieżąco! Zapraszamy na wystawy, rozmowy i debaty, wydarzenia dla dzieci, a przede wszystkim zachęcamy do odwiedzin PME przy ulicy Kredytowej 1 w Warszawie.
„7 spotkań, 7 historii", to siedem filmów, które powstały do dokumentów związanych z dawnym rzemiosłem, realizowanych w PME od końca lat 60.XX w. do końca lat 80.XX w. Niniejszy projekt jest wynikiem „konfrontacji terenowych", które miały miejsce podczas realizacji zadania z roku 2018 „Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe" i zetknięcia się w różnych miejscach w Polsce z bohaterami muzealnych filmów oraz ich spadkobiercami. Filmy są kontynuacją rzemieślniczych historii, retrospekcją, ale jednocześnie relacją przeszłości z teraźniejszością. Ważne jest w nich zestawienie określonej dziedziny rzemiosła lub tradycyjnego zajęcia i jego współczesna recepcja przez kolejne pokolenie.
Filmy etnograficzne mają swoją szczególną specyfikę. Kamera staje się medium obserwacji, a ostatecznie oglądany materiał odgrywa rolę dokumentacyjną. Praca etnografa to przyglądanie się, analiza, poszukiwanie kontekstów, wątków splatających fenomeny, ale nie ocena. Z tym ostatnim nie spotkacie się Państwo również w publikowanych tu materiałach. Interpretacja, opinie to już Państwa zadanie. Być może prezentowane filmy uruchomią w oglądających uczucia nostalgii lub przywołają wspomnienia. Jesteśmy ciekawi Państwa perspektyw i wrażeń, dlatego zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Odpust w Studziannej

55K views4 years ago

Wyrób fajek na Podhalu, 1982

11K views5 years ago

Wyrób cierlic, 1975

90K views6 years ago

Tradycyjna obróbka lnu, 1976

100K views6 years ago

Ligawka, 1982

158K views6 years ago
Zgromadzone filmy opowiadają o popularnych i odchodzących w zapomnienie tradycjach polskich. Część materiałów poświęcona jest również rzemiosłu, które w ostatnich latach jest coraz bardziej doceniane. Filmy przez lata realizowane były przez pracowników i pracowniczki PME. Cyfrowe utrwalanie rzeczywistości to jeden z elementów pracy etnografów w terenie. Zachęcamy również do zapoznania się ze starszymi materiałami filmowymi w playliście "Klasyki kina etnograficznego".
Praca etnografek i etnografów wiąże się ściśle z wyprawami w teren i nie musi to być oczywiście najbliższe otoczenie. W playliście "Etnografia świata" odnajdą Państwo materiały filmowe będące dokumentacją wypraw w różne miejsca świata. Zapraszamy do odkrywania tradycji, lokalnych bohaterów, niezwykłych miejsc na terenie Karpatach, Rumunii, Estonii czy państw Afryki.